Boyler Temizliği Nedir?

By in
2548
Boyler Temizliği Nedir?

Boyler, merkezi ısıtma sistemleri veya merkezi sıcak su sistemleri kullanımında veya triplex villalarda kazan dairesine kurulan bütün daire ve iş yerlerinin sıcak su ihtiyacını karşılayan ayrıca bünyesinde sıcak su haznesi bulunan sıcak su ısıtma sisteminin adıdır.

Boyler nerelerde kullanılır?

 Hastane,okul,konut siteler ve müstakil evlerde genellikle boyler tercih edilir. Bunun sebebi ise sıcak su tesisatında silkülasyon hattı ile beraber kurulduğu için alt kat bodrum kazan dairesine kurulan boyler silkülasyon sistemi ile en üst kattaki sıcak su musluğuna bile çok kısa sürede sıcak suyu ulaştırmaktadır. Örneğin bugün dairelerimizde kullandığımız kombi sisteminde sıcak suyu açtığımızda yaklaşık 5-10 saniye soğuk su gelir, sonradan ısındığını hissederiz. Boyler sisteminde bu zaman kaybı ve ısı kaybı olmamaktadır.

Isı sağlamayan peteklerin içini temizleyen cihazlı ustalara sahip olan firmamız, petek tesisatını ilaçlı ve makineli olarak temizlemektedir. Tesisata gönderilen özel üretim sıvı, kireçlerin sökülüp atılmasını sağlar.

Boyler tesisatı nasıl yıkanır?

Boyler sıcak su tesisatı genellikle sitelerde ve hastane gibi alanlarda kullanıldığı için sıcak su tesisat borularının içerisinde boyler tankının haznesinde bakteriler ve krozyonlanmalar oluşmaktadır. Yaklaşık iki yılda bir boyler tesisat temizliği ve sıcak su tesisat boruları antibakteriyel insan sağlığına zarar vermeyen organik sıvı ilaçlar ile sisteme robot yardımıyla enjekte edilerek boyler temizliğinin yapılması gerekir. Sıcak su tesisatında ise tesisata temizlik makinası bağlanır ve tesisatta ilaç ile birlikte devir daim yapılarak plastik boruların ya da demir boruların içerisinde oluşan krozyon, kireçlenme,bakteri v.s temizliği yapılır.

Boyler tesisatında bulunan filtre, çekvalf ve pislik tutucu aparatları da temizlenerek bakteriyel krozyonlanmalardan korunmalıdır. Normal dairelerimizde duş alırken veya lavaboda sıcak suyu kullanırken musluklarımızın önündeki filtreyi söktüğümüzde çok bariz bir şekilde sıcak su tarafını açtığımızda paslanan suyun geldiğini görebiliriz veya günümüzde çok aktif olarak faaliyet gösteren kombi ve kalorifer tesisat temizliği, yerden ısıtma tesisat temizliği yaptıran kişiler çamurlu bir suyun çıktığını görmüşlerdir. Krozyonlanma ve bakteri oluşumu hepimizin gibi bildiği gibi sıcak ortamlarda üremektedir. Sıcak su tesisatının aksine soğuk su tesisatının borularında böyle bir çalışmaya gerek yoktur.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)