CORONA VİRÜS DEZENFEKSİYON

CORONA VİRÜS DEZENFEKTE

31-01-20-yef6mqszp3t2s5i

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkilemeye başlayan Corona Virüsü ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri Dezenfektanın nasıl yapılacağı. Konuyla ilgili olarak milyonlarca vatandaşımız dezenfektan nasıl yapılır, ortam dezenfektan hizmeti nasıl nereden alınır gibi soruların cevaplarını arıyor.

Corona Virüs Ortam dezenfekSİYON Hizmeti

Corona virüsü ortam dezenfeksiyonu salgın esnasında ve sonrasında düzenli periyotlarla yaptırılmalıdır. Corona virüs Covid – 19 dezenfeksiyonu haftalık – 15 günlük yada 30 günlük periyotlarla yapılmalıdır. Corona virüs Covid – 19 un (2020 / 03) tarihi ve öncesiyle herhangi bir aşısı, tedavisi ya da ilacı bulunmamaktadır.

Bu sebeple önlemler ve tedbirler alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin en başında yaşam alanımızın, araçlarımızın, çalışma alanlarımızın, vakit geçirdiğimiz tüm kapalı ortamların temizlik, dezenfeksiyon ve sanitasyonun yapılması gerekir.

Corona (Korona) virüsü ortam dezenfeksiyonu ile hijyenik bir ortam sağlanır ve periyodik ortam dezenfeksiyonu ile mevcut ve var olacak risk minimize edilir.

5e5a1aa4c03c0e288cfaf597

Koronavirüs 19

Koronavirüs  Aralık ayı içerisinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Zatürre’ye benzeyen belirtiler gösteren Corana virüs vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Çin’in ardından dört ülkede daha ortaya çıkan virüs son olarak ABD’de tespit edildi. Korona virüs hakkında Dünya Sağlık Örgütü hızla yayılmasından korkulan virüse ilişkin harekete geçti. Peki Wuhan virüsü ve Çin virüsü olarak da bilinen Corana virüs nedir, belirtileri neledir? Virüs insana nasıl bulaşıyor?

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde “dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama” şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP’e dönüşür.

Bilimsel görüşlere göre Corona virüsü %2 ila %10 oranlarında FIP virüse dönüşür (FIPV). Bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair viroloji bilimi kesin veri sunamamaktadır. Şu halde Corona virüsünü kapan kedilerin %92-%98’i basit belirtilerle hastalığı atlatırken geri kalanlarda hastalık öldürücü FIP’e çevirmektedir. Corona virüsünün mutasyon geçirmiş hali olan FIP virüsü, FIP hastalığına neden olur.

CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

İştahsızlık ve kilo kaybı, Ateş, Halsizlik ve durgunluk, Karın bölgesinin şişmesi,Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi,Solunum sorunları ve nezle,Denge sorunları,Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

CORONA VİRÜS (KORONAVİRÜS) TANISI NASIL KONULUR?

Tanı, otopsi haricinde kesin olarak konulamaz. Ancak birden çok yapılan testlerin her biri için güvenilirlik artacaktır. En sık kullanılan testler kan testleridir:

Kan testi: Bu test kanda Corona virüsü ile ilgili molekülleri araştırır. Testte, titer seviyesinin 3.200’ün üstünde olması hastalıktan şüphelenme nedenidir. Ancak kan değerlerindeki oynama nedeniyle belli bir süre sonunda test tekrarlanmalıdır. Ayrıca test kedinin Corona virüsü ile bulaşık olup olmadığı hakkında bilgi verir, yani virüsün mutasyon geçirip FIP olduğu ya da geçirmediği hakkında bilgi vermez.
Elisa testi*: Bir tür kan testi
RT-PRC testi*: Dışkı ve ağız içi mukoza testi
FA testi*: Doku ve karın içinde biriken sıvı için test
Karında biriken suyun incelenmesi: Islak FIP’te (bkz.: hastalık türleri) karında biriken sıvıyı inceler. Sıvıda protein oranının 35 g/L’yi geçmesi ve albümin/globulin’in %50’den büyük olması şüphelenme sebebidir. Hastalık sebebiyle karında biriken sıvı karakteristik olarak, kıvamlı, sarı ve bulanıktır.
Röntgen ve ultrason: Karında biriken sıvının ve bölgenin belirlenmesinde kullanılır.
Otopsi: Kedi öldükten sonra kesin tanı için yapılır. Amaç, ölen kediyle birlikte yaşayan kedilerin risk durumunu belirlemek olabilir.

CORONAVİRÜS TÜRLERİ

Alyuvarlara yerleşen virüs tüm vücudu sarar. Bağışıklık sistemini çökertir. İki çeşidi vardır:

Efuziv FIP:
Efüzyonlarla karakterize bu form daha öldürücüdür ve kediye daha çok rahatsızlık verir. Kan damarlarında yaptığı deformasyonla sıvının karın bölgesinde ve dokularda birikmesine sebep olur. Akciğer üzerine basınç olduğundan bu sıvı ara ara alınabilir.

Non Efuziv FIP:
Hastalığın, efuziv forma göre daha yavaş ilerleyen, daha zor gözlemlenen türüdür. İştahsızlık, kilo kaybı, tüy renginde kalitesizleşme, burun renginde açılma, belirtiler arasındadır. Belirtiler yavaş geliştiğinden ve nispeten hafif olduğundan tanı zor konur. Gözlerde de hasara sebep olabilir.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ VAR MI?

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Fakat Bağışıklık sistemi güçlendiriciler, interferonlar, vitamin kürleri (özellikle C vitamini), antibiyotik desteği en önemli tedavi araçları arasındadır.

 ANTİ TEMİZLİK ÖZELLİKLERİ

Dezenfektan olarak “Hidrojen peroksit ve Nano Gümüş Kombinasyonu” mikroorganizmaların DNA’larını ve hücre duvarlarını değiştirmek ve solunum enzim sistemlerini baskılamak sureti ile mikroorganizmalar üzerine direkt öldürücü etki oluşturmaktadır.

Hidrojen peroksit ve nano gümüş gıda üretim endüstrisi ve insan sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilecek birçok mikroorganizma üzerine etkilidirler. Uygulandıkları ortamlarda insan ve çevreye zararlı kalıntı maddeler bırakmazlar. Hem gıda maddelerinin dezenfeksiyonunda hem de üretimdeki alet-ekipmanın sterilizasyonu işlemlerinde kullanılabilir olması da diğer önemli özelliklerindendir. Bu kombinasyon gıda sanayinde etkin ve güvenilir bir hijyen sanitasyon programı oluşturmak için başta klor olmak üzere diğer dezenfektanlara alternatif olarak rahatlıkla kullanılabilir. Minimal işlenmiş ürün üretimi başta olmak üzere benzeri gıda üretim uygulamalarında gümüş-hidrojen peroksit kombinasyonunun kullanımının yaygınlaşması tüketiciler için daha kaliteli, daha uzun ömürlü ve daha güvenli ürünlere ulaşılmasını sağlayacaktır.

Bir hidrojen peroksit ve kolloidal gümüş kombinasyonu olarak doğmuştur. Bugün geldiği noktada kullanım amacı ve kullanım şartlarına göre şekil almış özel ve teknolojik bir formülasyona sahiptir.

Şu anda aynı aktif maddeli rakipleri olan dünyada söz sahibi markalar ile mukayesede EN YÜKSEK STABİLİTEye sahip duruma gelmiştir. Bu yurt içinde ve Hindistan, Polonya, Mısır ve Suudi Arabistan’da yapılmış karşılaştırmalı testlerle ispatlanmıştır.

Yüksek stabilitesi sayesinde eş değer etken maddeli dezenfektanlardan;

 1. En önemli tercih nedenleri: Daha az miktarda kullanılarak aynı işi yapar.
 2. Aynı miktarlarda kullanıldığında daha az zamanda aynı işi yapar.
 3. Kullanım esnasında daha uzun zaman stabil kalır
 4. Etkili olunan mikro organizmalara daha hızlı etki sağlar.
 5. Seyreltisi daha uzun ömürlüdür.
 6. Kalıntı bırakmaz
 7. % 99.9 biyolojik parçalanırlığa sahiptir
 • Kalıntı bırakmamasıdır. Bozunma ürünlerinin su ve oksijen olmasıdır.
 • Organo nano gümüş kompleksler seyreltme esnasında doğada bulundukları ppb (milyarda bir parça) seviyesine indikleri için sterilizasyon amacı dışında sorun yaratmazlar.
 • İnsan, bitki ve hayvanlara karşı toksik ve kanserojen etkisinin olmamasıdır.
 • Durulama gerektirmemesi ile yapılan dezenfeksiyon sonrası “durulama ile tekrar kirlenmenin” önüne geçilmesidir.
 • Yer, yüzey, alet, ekipman, hava, su ve ortam gibi TEK ÜRÜNLE çok geniş amaçlı kullanım sağlamasıdır.  

KULLANIM YERLERİ

Yer, yüzey, alet, ekipman, su ve hava dezenfeksiyonu

 Okulların, Ofislerin, Anaokulu ve Kreşlerin, Yerleşim Alanlarının, Açık ve Kapalı Çocuk Oyun Alanlarının Dezenfeksiyonunda ve Kötü Kokularının Giderilmesinde Hipokloröz Asit Tüm Yüzeyler, Çevre ve Personel İçin İdeal Bir Dezenfektandır. Bilinen Tüm Bakteri, Virüs, Mantar ve Sporlara Karşı Gücü Kanıtlanmış Bir uygulamadır. Hiçbir Toksik Etkisi Yoktur ve Herhangi Bir Toksik Yan Ürün Oluşturmaz, Kalıntı Bırakmaz. Tüm Yüzeylerde 5 Dakika Bekletilip Kullanıldığında Tüm Bakteri ve Virüsleri Saniyeler İçinde Yok Eder. Sert veya Yumuşak Tüm Yüzeylerin, Ulaşılması En Zor Alanların Dezenfeksiyonu Umumi Alanlardaki Tuvalatler, Oturma Yerleri, Yüzeyler, Masa ve Sandalyelerin Dezenfeksiyonu Havalandırma Sistemlerinin Dezenfeksiyonu, Sporların, Küflerin Yok Edilmesi ve Kötü Kokuların Giderilmesinde kullanılır.

BİZE ULAŞIN!

Uzman kadromuzla Depo Temizliği, Boyler Temizliği, Haşere İlaçlama ve diğer tüm hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için hemen iletişime geçin!
Telefon:

Sabit: (216) 641 21 37
Cep: (542) 641 21 37
Cep: (532) 396 14 56

Adres:

Cumhuriyet Mahallesi Demokrasi Caddesi No:91 Çekmeköy/İSTANBUL