Whatsapp Butonu

Havuz Temizliği

Milyonlarca insanın kullandığı yüzme havuzlarına, özellikle yaz aylarında rağbet ettiğimiz bir gerçektir.

Turizm bölgelerinde, yazlık ve kışlık sitelerde, villalarda, okul ve kaplıcalarda ülke genelinde yaygın olarak yararlanılmaktadır.

Havuzları; Yüzme ve süs havuzları olarak ikiye ayırabiliriz. Yüzme havuzları özellikle birçok kişinin ortak kullanım alanlarıdır.

Yaz aylarına geçiş dönemlerinde, yoğun kullanımlarda rağbet ettiğimiz havuzların bakteri ve mikroba açık olduğu da bir gerçektir. Bu sebepler ile havuzların komple temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Havuz Temizliği Neden Gereklidir?

Kış aylarında boşaltılan havuzlara düşen ağaç yaprakları ve diğer maddeler havuz dibine çöker.

Dipte ve yan duvar mermerlerinde izlere, bu da zamanla bakteri oluşumuna sebep olur.

Bunun dışında yoğun kullanılan yüzme havuzları da kısa zamanda kirlenmeye müsaittir.

Havuzların yoğun kullanım zamanlarında dışarıdan havuza giren maddeler,deri döküntüleri, salya, saç ve olası dışkı teması ve benzeri nedenler ile sağlığımızı tehdit edebilecek birçok bakteri kolaylıkla ürer.

Havuz temizliği düzenli olarak yapılmadığında suda oluşan bakteriler ile kulak iltihabı, göz rahatsızlıkları, alerji, tifo ve mantar gibi sağlığımızı risk altında bırakabilecek hastalıkların bulaşma riski yüksektir.

Havuzu Hangi Sıklıkla Temizletmeliyiz?

Havuzların günlük, haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık temizlikleri asla atlanmamalıdır.

PERSONELLERİNİZİN; Havuzların günlük ve haftalık temizliğini kurum içerisinde bu konuda yetkili ve bilgili personellerinize yaptırabilirsiniz. Havuz içerisindeki mevcut suyun 3 gün ve devamında periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. (Havuz suyu değişimi, PH oranlama, Yan ızgara temizliği, su üzerindeki maddelerin toplanması vb.)

YETKİLİ FİRMANIN; Aylık, 6 aylık ve yıllık; Zemin, yanal duvarların temizliği hizmetini de bu konuda yetki ve kalite belgelerine sahip, Ticaret Odası tarafından verilen faaliyet raporunda yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlara yaptırılmalıdır.(Hizmet verecek personelin mutlaka hijyen, mesleki yeterlilik, iş güvenliği, portör muayene kayıt ve belgelerini kontrol ediniz.

Havuz temizliğinde sadece havuzun iç alan temizliği yetersizdir.Her havuzun bir denge tankı bulunmaktadır. Denge tankları havuz suyunun dolduğu ve siüle edildiği kapalı alanlardır. Havuz denge tankları asla diğer su depoları ile bir tutulmamalıdır.

Bu tanklarda havuzlar gibi bakteri ve mikroba açık alanlardır.

Havuz denge tankı temizliği de ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Havuz içerisini ne kadar temizler isek temizleyelim, denge tankları kirli olduğunda sağlığımız açısından risk teşkil etmektedir.

Bu sebeple havuz denge tankları da konusunda uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara aylık, 6 ayda bir ya da yılda en az 1 kere temizletilmesi gerekir.

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Randevu günü belirlenir,

2. Havuz içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,

3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,

4. Havuz içerisinde dipte kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir.

5. Havuz dibindeki ağaç, yaprak, çamur, balçık ve diğer maddeler havuz dışarısına tahliye edilir,

6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın yumuşak telli olmasına dikkat edilir,

7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile havuz içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır ”Basınçlı su mermer zemine 1,5 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su havuz dışarısına tahliye edilir,

8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz sağlıklı kullanıma teslim edilir.

Havuz Denge Tankı Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Randevu günü belirlenir,

2. Havuz denge tankı içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,

3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,

4. Havuz denge tankı içerisinde kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir,

5. Dipte oluşan balçık, çamur ve benzeri maddeler tank dışarısına tahliye edilir,

6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın sert telli olmasına dikkat edilir, çünkü havuz denge tankının zemin ve yanal duvarları kullanım amacına bağlı olarak, yağlı ve yapışkanımsı bir durumdadır. Çözülmesi zordur.

7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile tank içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır. ”Basınçlı su mevcut alana 1 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su tank dışarısına tahliye edilir,

8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz denge tankı sağlıklı kullanıma teslim edilir.

Yılda en az iki defa genel havuz temizliğini yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Havuz temizliği hizmeti ile ilgili sık sorulan sorular ve cevaplar;

Siz değerli müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda Yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır  Süs havuzu temizliği nasıl yapılır Havuz dip temizliği nasıl yapılır  Havuz temizliği hizmeti veren firmaların sahip olması gereken belgeler nelerdir  Havuz temizliği fiyatları  Havuz bakım fiyatları  Havuz seramikleri nasıl temizlenir  Havuz temizliği için gerekli malzemeler nelerdir Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar nelerdir  sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır * Süs havuzu temizliği nasıl yapılır *Havuz dip temizliği nasıl yapılır * Şişme havuz temizliği nasıl yapılır ?

Yüzme ve süs havuzu temizlikleri birbirinden farklı değildir. Her iki havuz modelinde de su komple boşaltılır, 150 Bar basınçlı kompresörler ile yıkanır, dip çamur ve balçığı dalgıç pompalar ile havuz dışarısına tahliye edilir, kir sökücü maddeler ile tüm havuz içi fırçalanır. İki defa yapılacak durulama işleminden sonra havuz sağlıklı kullanıma teslim edilir. Havuz temizleme hizmeti sonrası dipte su kalmaması için yere sıfır çekiş kapasitesine sahip pompalar kullanılmalıdır. Şişme havuzlarda herhangi bir dalgıç pompa atmanız mümkün değildir. Toparlanıp yapılmasında fayda bulunur.

Havuz seramikleri nasıl temizlenir?

Havuz seramikleri zamanla sararır, bazen de siyah bir görünüm alır. Havuz genel temizliğinde tüm seramikler önce yakın mesafe 150 bar su ile yıkanır. Sonra sert telli fırçalara kir sökücü madde sürerek darbeli olarak bu seramikler fırçalanır. Fırçalama işleminden sonra yine yakın mesafeden 150 barla seramikler yıkanır. Burada dikkat edilmesi gereken konu 150 bar basınçlı kompresörlerden gelen tazyikli su derz aralarını boşaltabilir. Boşaltmaması için bir bölgeye kompresör tabancasını sabitlememek gerekir. Su tabancasının namlusu belirli aralıklarla gezdirilerek yıkama yapılmalıdır.

Havuz temizliği hizmeti veren firmaların sahip olması gereken belgeler nelerdir?

Havuz temizlik hizmeti veren firmaların sahip olması gereken belgeler bulunmaktadır. Öncelikle Ticaret odası kaydı bulunmalı ve vergi mükellefi olmalıdır. Faaliyet belgesinde bu hizmetleri verebilirliğine dair ibare bulunmalıdır. İSO 9001, marka tescili gibi kalite denetim belgelerine sahip olmalıdır. İş güvenliği sistemine üye olup tüm firma olarak iş güvenliği rutin eğitimlerine katılıp sertifika 

hak eder olmalıdır. Havuz temizliği firmasında çalışacak tüm personellerin havuz operatörlüğü sertifikası, yüksekte çalışabilir, portör muayene kayıtları, hijyen belgeleri, mesleki yeterlilik belgeleri, İSG sertifikaları tam ve eksiksiz olmalıdır. Havuz temizliği yapan firmalar dan bu belgelerin sorgulanması, daha sağlıklı bir hizmet alımına olanak sağlar.

 

Havuz temizliği için gerekli malzemeler nelerdir? Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar nelerdir?

Havuz temizliğinde kullanılması gereken kimyasallar mutlaka Sağlık bakanlığı onaylı ve MSDS raporları mevcut ürünler olmalıdır. Havuz temizleme hizmeti alınan firmadan MSDS belgesi talep edilmelidir.

Havuz temizliğinde kullanılacak malzemelerin başında tek giyimlik hijyen kıyafeti gelir. 150 Bar basınca sahip su kompresörleri, yere 0.1 mm çekiş kapasitesine sahip dalgıç pompalar, dezenfekte pompaları, sert telli fırçalar diğer ekipmanlardır.

 

Havuz temizliği fiyatları  Havuz bakım fiyatları

Havuz temizleme fiyatları; su depoları temizliğinde olduğu gibi M3 (Ton) üzerinden hesaplanır. M3 formülü en x boy x yüksekliktir. Örneğin dikdörtgen bir yüzme havuzu düşünürsek eni 3, boyu 12, yüksekliği de 1.60 olsun. 3 X 12 X 1.60 = 57 Ton üzerinden havuz temizliği fiyatı verilir. Havuz suyu boşaltımı ekstra bir ücrete tabi olur. Havuz denge tankı temizliği havuz temizliği fiyatına dahil değildir. Havuz denge tankları havuzdan daha fazla kirlenen alanlardır. Devir daim görevi gördüğü için sadece havuz temizliği yapmak yetersiz kalabilir. Genel temizlik zamanlarında havuz denge tankları da muhakkak temizlenmelidir. Havuz bakımı fiyatlarında kapalı yada açık havuzların herhangi bir farkı yoktur.

 

Havuz Denge Tankı Temizliği

Havuz denge depoları da, havuzlar gibi periyodik olarak temizlenmesi gereken alanlardır. Bu temizlik genelde havuzlar ile aynı günde yapılır.Havuz denge tankları, mevcut havuz sisteminin altına ya da yakın yanına kurulur.

Havuz denge depolarının genel görevi; Suyun devir daimini sağlamak, kurulmuş filtre sistemlerinden suyun geçmesini sağlamak ve havuzların su taşırmasını engellemektir.

Diğer su depolarına göre çok daha fazla kirlenen havuz denge tankları temizlenmediğinde, sağlık için risk teşkil edebilecek birçok bakteri ve mikrobu bünyesinde tutar, çoğaltır ve kullanım amacına yönelik bulaştırır.

Bakteriler nemli, kirli alanlarda normalinden çok daha hızlı çoğalır.

Bu bakterilerin başında çabuk üreyebilen ve bağırsak sistemini tutan Coliform gelir.

Havuz ve denge tankı genel temizliği, mutlaka mevcut suyun komple boşaltılmasıyla uygulanır.

Havuz denge tankı içerisinde veya havuz içerisinde su varken genel bir temizlik yapılması imkansızdır.

Havuz Denge Tankı Temizliği Neden Gereklidir;

Havuzların sağlıklı kullanımı için sadece havuz içi genel temizliği yetersizdir.

Havuz denge tanklarının da mutlaka temizlenmesi gerekir.

Havuz denge tankları bakterilerin kolaylıkla üreyebileceği depolardır.

Bu sebeple sistem içerisindeki havuz suyunu da kirletir.

Aynı havuzlarda olduğu gibi, havuz denge depoları temizliği de düzenli olarak yapılmadığında suda oluşan bakteriler ile kulak iltihabı, göz rahatsızlıkları, alerji, tifo, mantar gibi sağlığımızı risk altında bırakabilecek hastalıkları bulaştırma riski yüksektir.

 

Havuz Denge Tankını Hangi Sıklıkla Temizletmeliyiz?

YETKİLİ FİRMANIN Havuz denge tankı temizliği hizmeti  bu konuda yetki ve kalite belgelerine sahip, Ticaret Odası tarafından verilen faaliyet raporunda yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlara yaptırılmalıdır.(Hizmet verecek personelin mutlaka hijyen, mesleki yeterlilik, iş güvenliği, portör muayene kayıt ve belgelerini kontrol ediniz.)

Havuz zemin ve yanal duvarların aylık, 6 aylık ve yıllık temizlik zamanlarında mutlaka havuz denge tanklarının da temizlenmesi gerekir.

Havuz temizliğinden sonra denge tankları da temizlenip, havuz içerisine su pompalanmalıdır.

 

Havuz Denge Tankı Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Randevu günü belirlenir,

2. Havuz denge tankı içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,

3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,

4. Havuz denge tankı içerisinde kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir,

5. Dipte oluşan balçık, çamur ve benzeri maddeler tank dışarısına tahliye edilir,

6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın sert telli olmasına dikkat edilir, çünkü havuz denge tankının zemin ve yanal duvarları kullanım amacına bağlı olarak, yağlı ve yapışkanımsı bir durumdadır. Çözülmesi zordur.

7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile tank içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır. ”Basınçlı su mevcut alana 1 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su tank dışarısına tahliye edilir,

8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz denge tankı sağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Yılda en az iki defa havuz denge tankı temizliğini yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

 

Ortam Dezenfeksiyonu

Gözle görünmeyen bakteri, mikrop, patojen (hasta yapıcı ve enfeksiyona neden olabilen madde, mikroorganizma), mantar ve zararlı mikroorganizmalar evde, sokakta, iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, kısaca tüm yaşam alanlarımızda maruz kalabileceğimiz ve sağlığımızı tehdit edebilecek unsurlardır.

Sağlığımızı risk altına sokabilecek bu mikro canlılardan kurtulmanın yolu; temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyondur.

 

Dezenfeksiyon hastalık yapıcı özellikteki, gözle görünmeyen mikropların uzaklaştırılması veya ortadan kaldırılması işlemidir. Bu işlemde genellikle kimyasalların oluşturduğu dezenfektan maddeler kullanılır. Belirli periyotlar ile mutlaka yapılmalıdır.

 

Ortam dezenfeksiyonu nedir? Ortam dezenfeksiyonu zararlı mikroorganizma sayılarının azaltılması yada yok edilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

 

Ortam dezenfeksiyonunda kullanılacak dezenfektan maddenin taşıması gereken bazı özellikler mevcuttur. Bunlar;

1. Hidrojen peroksit içermeli ve aktif oksijen bazlı olmalıdır,

2. Yüksek oranda dezenfeksiyon sağlamalı,

3. Yosun oluşumunu engellemeli,

4. Problem yaratacak tat, koku oluşturmamalı,

5. Non toksit,

6. Çevrede kalıntı bırakmamalı, ekolojik dengeyi yıpratmamalıdır,

7. Sıcak ve soğuk sistem ayırımı yapmadan etkili olmalı,

8. Boru sistemlerinde tam dezenfeksiyon sağlamalıdır,

9. Cildi, solunum yollarını tahriş etmemeli ve alkol içermemelidir,

10. Reaksiyonlardan sonra suya ve oksijene dönüşmelidir,

11. Kullanıcı personele ve kullanılan alandaki materyallere olumsuz bir yan etkisi olmamalıdır,

12. Geniş etki spektrumuna sahip olmalıdır,

13. Biyofilm tabakasında ve lejyonellaya karşı etkili olmalıdır,

14. Spreyleme yada ULV makineleri ile kullanıma uygun olmalı,

Ortam dezenfeksiyon maddelerinin hidrojen peroksit içermesi gerekir.

Hidrojen peroksit renksiz ve kokusuz bir sıvıdır. Suda bol miktarda çözülür. Kullanım alanı yaygındır. Mikrop öldürücü özelliği bulunan bir maddedir.

Grip; influenza virüsünün sebep olduğu, halsizlik, ateş, titreme, öksürük, burun akıntısı belirtileri gösteren son derece bulaşıcı ve viral bir enfeksiyondur.

Bağışıklık sistemi zayıf olan hasta ve çocuklarda ölümcül olabilir.

Grip 24 ile 72 saat aralığında bulaşıcı hale gelir.

Her sonbahar ve kış aylarında korktuğumuz bu hastalığın salgın haline gelmesinin ana sebeplerinden biri, ortam dezenfeksiyonunu yaptırmadığımız için olduğunu, bilmemiz gerekir.

 

Ortam dezenfeksiyonu ile grip ve benzeri hastalıkların bir salgın haline gelmesi kesinlikle önlenebilir. Çalıştığımız iş yerlerinde, çocuklarımızın okuduğu okul veya ana okulların da, yemek yediğimiz lokantada, vaktimizi geçirdiğimiz sosyal alanlarda, bindiğimiz servis ve diğer araçlarda ortam dezenfeksiyonu yapılıp yapılmadığını mutlaka sorgulamalıyız. Bu sosyal bir görevdir!

 

Ortam dezenfeksiyonu nasıl yapılır?

Ortam dezenfeksiyonu ULV cihazı ile mekan içerisinde yapılır. ULV cihazı ile dezenfektan, her yüzeye gelecek şekilde püskürtülür. 1 – 2 saat aralığında kuruma için beklenir ve sonrasında ortam dezenfeksiyonu yapılan alan kullanıma açılır. İşlem sonrasında ortam dezenfekte alanı mikroorganizmalardan korunacaktır.0

 

Ofis, konut, apartman, villa ortam dezenfeksiyonu;

Günün tümüne yakın zaman dilimini iş yerleri veya evlerimizde geçirmekteyiz. Zamanımızın tümünü alan bu ortamların hijyenik ve steril olması çok önemli bir konudur. Hastalıklara sebebiyet veren mikroorganizmalar artık sadece kış aylarında değil, yılın her ayında görülebilmektedir. Bu mikroorganizmaların gün geçtikçe çabuk üreyebilen ve dirençleri yükselmiş olduğu da aşikardır. Bu mikroorganizmaların direncinin yükselmesi daha çok ilaç kullanmamıza sebep olmaktadır. Son teknoloji ve uygun maddeler ile yaptığımız ortam dezenfeksiyonu sayesinde bu hastalık yapıcı özelliğe sahip mikroorganizmaları yok etmekte ve hayat kalitenizin yükselmesini sağlamaktayız. Bağışıklık sistemi yetişkin bireylere göre daha zayıf olan yaşlı, hasta ve bebeklerin bulunduğu ortamların dezenfekte edilip steril hale getirilmesi asla ihmal etmemeniz gereken bir süreçtir. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti; yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıklı günler geçirmek için her ay yaptırılmalıdır.

 

Eğitim kurumları ortam dezenfeksiyonu;Yavrularımızın ve tüm öğrencilerin sağlığı, hijyenik bir ortamda bulunmaları her konudan önemlidir. Ders gördükleri sınıflar, tuvaletler, kantinler, kapalı dinlenme alanları, yemekhanelerin her ay ortam dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Gözle görünmeyen patojen ve mikroorganizmaların üremesini ve çoğalmasını önlemek için ortam dezenfeksiyonu ihmal edilmemelidir. Anaokulu dezenfeksiyonu ile çocuklarımız daha sağlıklı ve hijyenik bir ortama kavuşurlar. Ortam dezenfeksiyonunun ilaçlama ile hiçbir ilgisi yoktur. İlaçlama gözle görünen haşere ve benzeri hayvanlara yapılırken, ortam dezenfeksiyonu hasta edici gözle görünmeyen mikroorganizmalara uygulanır. Ayda bir tekrarlanması uygundur.

 

Toplu taşıma araçlarında ortam dezenfeksiyonu;

Toplu taşıma araçları günlük yaşamda milyonlarca kez kullanılır. Toplu halde yolculuk yapılmasında en ciddi problemlerin başında, bulaşıcı hastalıklara maruz kalmak gelir. Bunun sebebi milyonlarca kişinin temas ettiği noktalara veya oturduğu koltukları bizimde kullanıyor olmamızdır. Tüm bu noktaların dezenfekte edilmesi gerekir.Tramvay, metro, otobüs, taksi, vapur, teleferik, tren, minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının her ay temas edilen noktalardan, oturulan alanlara kadar ortam dezenfektesi yapılması gerekir.Yapılacak ortam ve hava dezenfektesi ile mikro organizmalar öldürülür, sağlıklı bir yolculuk yapılır.

 

Alışveriş merkezleri ortam dezenfeksiyonu;

Alışveriş merkezleri günlük yaşamımızda sıkça ziyaret ettiğimiz, kullandığımız, alışveriş yaptığımız, yemek yediğimiz mekanlardır. Yüzlerce insanın aynı anda kapalı ortamda vakit geçirmesi, yemek yemesi ve alış veriş yapması sağlığımızı risk altında bırakabilecek mikroorganizmaların üremesine sebep olur. Özellikle mevsimsel hastalıklar da bu ortamlarda rahatlıkla etrafa yayılmaktadır. Ortam ve hava dezenfeksiyonu alışveriş merkezlerinde haftalık olarak yaptırılması gereken bir hizmettir.

 

Tıbbi ortam dezenfeksiyonu;

Hastaneler, diş hekimlikleri, sağlık ocakları, medikal yardım ofisleri, ambulanslar hastalık riskinin fazla olduğu ortamlardır. Özellikle hastanelerde bulunan ameliyathanelere ve yoğun bakım ünitelerine düzenli periyotlar ile ortam dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Ameliyathane ortam dezenfeksiyonu ile toplumda “hastane enfeksiyonu” olarak adlandırılan enfeksiyonun önüne geçilebilmektedir. Aynı durum yoğun bakım dezenfeksiyonu içinde geçerlidir. Ameliyathanelerde tüm kullanılan malzemeler, hava ve ortam dezenfeksiyonu, sterilizasyonu yapılması gerekir. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti, havadan çiğ yağmuru şeklinde yapıldığı için hava dezenfeksiyonu ve ortam sterilizasyonu da sağlanmış olmaktadır.

 

Huzur evi, otel ve yurt ortam dezenfeksiyonu;

Bu mekanlar konaklama, sürekli kalma veya toplantı alanları olarak kullanıldıkları için sağlık açısından kritik noktalardır. Odaların, duşların, toplantı alanlarının, yemekhane ve lokantaların günlük temizliği dezenfekte için yeterli değildir. Bu mekanlarda her ay düzenli ortam dezenfeksiyonu yapılması bakteri, mikrop üremesinin önüne geçer.

 

Gıda üretimi alanlarında ortam dezenfeksiyonu;

Gıda üretiminde hijyen çok önemli bir konudur. Gıda üretim alanları da bakteri, patojen oluşumuna yatkın mekanlardır.Gıda üretimi yapan firmalarda düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmalı ve hijyenik temizliklerin devam ettirilmesi gerekir.Bu tür firmalarda havalandırma sistemlerinin de bakımları ihmal edilmemelidir.

Genel olarak ortam dezenfeksiyonu yapılması gereken alanlar;Tıbbi ortamlarda (ameliyathane, yoğun bakım, hasta odaları ve tüm sistem kapalı alanlarında)

Hayvancılık sektöründe (hayvan barınaklarında, hayvan nakil vasıtalarında, sağım haneler de, su depolarının temizlik ve yosunlaşmasında, su boru hatlarındaki biyofilm tabakasının çözülmesinde, hayvan kesim alanlarında)

Gıda ve Catering (tüm ortam dezenfeksiyonunda, üretim alanlarında, bantların dezenfektesinde , çöp dökme alanlarının dezenfektesinde)

Su ve içecek endüstrisinde (İsale hatlarında biyofilm tabakasının çözülmesinde, su tankerlerinde)

Konut, kurum, kuruluş (tüm odalar ve ortak yaşam alanlarında, su depolarında, lokantalarda)

Ortam dezenfeksiyonu hizmetini alacağınız kurumdan, kullanılacak kimyasalların Sağlık bakanlığı ruhsatını ve MSDS raporlarını mutlaka talep etmelisiniz.

Anti temizlik tüm Türkiye genelinde; okul, ana okul, hastane, hayvansal işlem alanları, lokanta ve benzeri alanlar, alışveriş merkezleri, konut kurum ve kuruluşlarda, otel ve konaklama alanlarında ortam ve hava dezenfekte hizmetini profesyonel kadrosuyla vermektedir.Talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz. Amacımız ortam dezenfeksiyonu ile, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için farkındalık yaratmak.

Size Bir Telefon Kadar Yakınız.